Be Aware of Massage School Laundry Costs

Massage School Laundry Cost

Dirty Laundry and Other Costs

I’m writing this on a Monday.  That means laundry day in my house.  Because the massage therapy program that I attend is a part-time program, classes are held on Saturday and Sunday.

I load my truck on Friday nights with books and classroom supplies, clean sheets (bedding and massage supplies), clothing and food for the weekend…and maybe if I’m lucky, some knitting.  When I come home on Sunday night, you guessed it….laundry, loads of it.

School is expensive.  Any school or educational endeavor….add up your tuition, books, supplies; it’s a lot of money, not to mention time.  But in massage school, one of the special expenses is bedding and that means laundry.

How many sets of sheets?!?!?!

For school alone, I own 7 pair of sheets, 2 fleece pads, 4 blankets and too many headrest covers to count.  Think about it, every massage you have ever had…has involved a clean set of bedding.  If you aren’t working at a large spa or employing a laundry service, that means you are on your own.

Today I have 3 loads of laundry, just for school.  Thankfully, we have a washer and dryer in our home…but for those of you who may be using a laundromat…that’s some extra money every week! Even if you do have access to your own washer and dryer, there is a cost.  In most cases it is less that those associated with a laundromat.

Based on the average cost of $1.50 per load for washer and again from the dryer, let’s go with $3.00 per load…for me (as a part time student), that is $9.00 per week ($585.00  over the cost of my program) in a laundromat.  Obviously the home costs are lower per load, but still something to consider.

And the other extras….

I didn’t even add in the special scent-free detergent and dryer sheets….or my time and gas.  In the scheme of things, laundry isn’t a big deal, but there is a cost associated with it….and it’s something to be prepared for.

Other things to consider when preparing for a program in massage therapy, or any other academic program are the additional costs in terms of lost wages due to missed work, commuter time and costs, and those pesky miscellaneous details like food, clothing, etc.

For many of you, your location will determine many of your costs.  As a non-traditional student with an established home and family in a rural area, my choices for school were limited (if I wanted a hands-on/physical classroom program rather than distance).  It was a 2 hour (one way) drive for either school.  That means that my commuter costs, especially during the winter are significantly higher…although I am racking up hotel points.

Some other thoughts…

Textbooks are essential and as an adjunct instructor, I don’t assign books simply for students to have massive amounts of money incorporated in them.  I don’t feel like that is the case with most professional instructors either.

The practice of massage and bodywork is predominantly a field that is based on anatomy and physiology that are relatively unchanged over decades.  The books purchased will be excellent resources for your practice.  Additionally, well vetted science based apps are also valuable tools for any health practice.

A Final Word

We’ve talked today about associated costs and there are several; cost is an important factor in any decision.  But, education is an investment; in yourself and your future.  Do your due diligence and research the programs around you to determine the best fit for you.  In articles to come, I’ll share more thoughts to consider in the selection process.

As a dear friend shared with me upon my graduation from a Master’s program, “My grandmother always said, education is something that no one can ever take away from you.”  Smart lady….good advice!  Until next time…breathe.

 

Top